Jak zabezpieczyć drewnianą huśtawkę ogrodową?

Drewniane huśtawki ogrodowe to solidne i bezpieczne urządzenia, które doskonale wpisują się we współczesne trendy ogrodowe. Jednak na zewnątrz drewno jest narażone na kontakt z deszczem, wilgocią i zmiennymi temperaturami. Jak je zabezpieczyć, żeby służyło domownikom przez lata?

Jak dbać o huśtawkę ogrodową – podstawowe zasady

Huśtanie na huśtawce kojarzy się głównie z relaksem i wypoczynkiem, a przy tym stanowi aktywność fizyczną, która wzmacnia mięśnie całego ciała. Huśtanie wyzwala też mnóstwo pozytywnych emocji, dzięki którym można szybko zapomnieć o troskach dnia codziennego.

Jeśli chcesz, żeby Twoja huśtawka ogrodowa była bezpieczna i ładnie wyglądała, musisz o nią odpowiednio dbać. Konstrukcja powinna być stabilna, a najlepiej będzie, jeśli zostanie przymocowana do ziemi za pomocą specjalnych metalowych kotew.

Drewnianą huśtawkę ogrodową warto umieścić w miejscu, które jest suche, osłonięte od wiatru i słabo nasłonecznione. Gdy pojawią się pierwsze przymrozki, schowaj huśtawkę do zamkniętego pomieszczenia i postaw w suchym miejscu z dala od źródeł ciepła.

Jednak nawet najlepsza lokalizacja nie uchroni huśtawki przed drobnymi uszkodzeniami i odbarwieniami. Dlatego takie urządzenie trzeba regularnie konserwować przy użyciu dobrej jakości impregnatów do drewna.

Impregnacja drewnianej huśtawki ogrodowej – kiedy i jak?

Przedmioty znajdujące się w ogrodzie nieustannie mają kontakt z deszczem, wilgocią i szkodliwym promieniowaniem UV. Dlatego specjaliści zalecają, aby przed sezonem zimowym sprawdzać stan wszystkich rzeczy, które trzymasz na zewnątrz.

Drewnianą huśtawkę ogrodową warto zaimpregnować przynajmniej raz w roku. W tym celu wybierz preparat, który ma wysoką zdolność do penetracji drewna, dzięki czemu zapewnia długotrwałą ochronę biologiczną.

Zanim sięgniesz po impregnat, musisz najpierw sprawdzić stan huśtawki i dokładnie ją wyczyścić z liści, piasku, ziemi lub innych zabrudzeń. Tłuste plamy szybko usuniesz benzyną ekstrakcyjną, a nierówności możesz przeszlifować papierem ściernym. Następnie użyj wilgotnej ściereczki, aby wyczyścić drewno z pyłu.

Jaki impregnat do drewna wybrać?

Preparaty do impregnacji drewna mogą różnić się między sobą składem, wydajnością i przeznaczeniem.

Warto wypróbować Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy. To nowoczesny produkt przeznaczony do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna na zewnątrz. Preparat doskonale zabezpiecza drewno przed szkodliwym działaniem grzybów, a dodatkowo wzmacnia jego strukturę i redukuje chłonność. Możesz nim pokryć drewno surowe lub wcześniej użytkowane.

Konserwacja drewnianej huśtawki ogrodowej – o czym należy pamiętać?

Konserwację drewnianej huśtawki ogrodowej najlepiej przeprowadzić w bezwietrzną i bezdeszczową pogodę w temperaturze od 5 do 25°C. Wówczas preparat lepiej się wchłonie i szybciej wyschnie.

Najlepsze impregnaty do drewna, takie jak preparaty Sadolin, zwykle nakłada się warstwowo. Jeśli chcesz skutecznie przedłużyć żywotność drewna, musisz zastosować co najmniej dwie warstwy. Ewentualne wyjątki zawsze są opisane w karcie technicznej produktu, którą warto przeczytać przed przystąpieniem do pracy.

Pamiętaj też, aby do malowania odpowiednio się przygotować. W tym celu załóż ubranie, które może się ubrudzić, rękawiczki ochronne i okulary, które zabezpieczą Twoje oczy przed pyłem i drażniącymi oparami. Pomalowane elementy należy zostawić do wyschnięcia w suchym miejscu. Czas schnięcia jest uzależniony od rodzaju zastosowanego preparatu i może wynieść od 5 do nawet 48 godzin.

Prawidłowo przeprowadzona impregnacja powoduje, że drewno ogrodowe będzie wyglądało jak nowe! Za jednym zamachem zadbasz o bezpieczeństwo rodziny i zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Dzięki regularnej renowacji huśtawka posłuży Ci przez wiele lat i wspaniale ozdobi Twój ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × pięć =