Jak impregnować i czyścić fugi?

Właściwie dobrana i zaaplikowana fuga jest zwieńczeniem prac remontowych. Do jej głównych zadań należy zabezpieczanie przed wilgocią, kurzem i brudem, a także zapobieganie uszkodzeniom płytek. Fugi pełnią też funkcję dekoracyjną. Płytki, szczególnie te znajdujące się w wilgotnych pomieszczeniach, są narażone na negatywny wpływ wody, korozję mikrobiologiczną oraz trudne do usunięcia zabrudzenia. Takie same czynniki zagrażają również fugom. Na szczęście można niwelować ryzyko wystąpienia tych problemów – w tym celu należy zastosować odpowiedni impregnat do fug. Ponadto trzeba też pamiętać o regularnym czyszczeniu, co umożliwi podtrzymanie efektów. Dlaczego warto impregnować fugi i w jaki sposób to robić?

Impregnowanie fug – zalety

Fugi są zawsze w pewnym stopniu narażone na szkodliwe działanie wilgoci i podatne na zabrudzenia. Odpowiednio dobrany preparat do impregnacji fug zapewni powierzchniom ochronę przed uszkodzeniami i korozją mikrobiologiczną, ułatwi też utrzymanie ich w czystości. Impregnowanie fug jest istotne przede wszystkim w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach, np. w łazienkach, kuchniach i pralniach, a także na tarasach, balkonach i w garażach. Specjalnie przeznaczone do tego środki wpływają na uszczelnienie spoin narażonych na wnikanie wody pod okładziny. To z kolei zapobiega uszkodzeniom podłóg, takim jak odspajanie płytek oraz pękanie okładzin. Impregnat do fug chroni powierzchnie przed wnikaniem zabrudzeń. Wiele produktów jest wzbogacanych o substancje pleśnio- i grzybobójcze, niektóre z nich zapewniają też paroprzepuszczalność.

Dobry impregnat do fug od JURGA

IMPREGNAT DO FUG firmy JURGA jest przeznaczony do impregnacji fug mineralno-cementowych, nasiąkliwych. Produkt tworzy bezbarwną powłokę ochronną, która chroni fugi przed wnikaniem wody i zabrudzeń. Stają się one bardziej odporne na rozwój pleśni i grzybów, a to z kolei przekłada się na przedłużenie ich żywotności. Dobrze zabezpieczona fuga jest mniej podatna na kruszenie i powstawanie wykwitów. Powierzchnia zaimpregnowana za pomocą tego produktu zachowuje przepuszczalność. Impregnat do fug można stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Nie zawiera rozpuszczalników.

Przed użyciem preparatu należy zadbać o czystość podłoża. Musi ono być suche, niezmrożone, odtłuszczone, pozbawione zanieczyszczeń organicznych typu pleśń, grzyby, mchy, glony, porosty itp. Produkt trzeba wymieszać i nanosić na powierzchnię za pomocą dołączonego do opakowania aplikatora, pędzla bądź gąbeczki. Następne warstwy nanosi się w krótkich odstępach czasowych metodą „mokre na mokre”. Nie wolno dopuścić do powstania na powierzchni zacieków i zastoin. Nadmiar impregnatu należy usunąć gąbką lub czystą, bawełnianą szmatką. Nie powinien on mieć kontaktu z powierzchniami szkliwionymi i polerowanymi. Produkt można stosować w temperaturze od +5°C do +25°C i przy wilgotności impregnowanej powierzchni wynoszącej maksymalnie 5%. Zaimpregnowana powierzchnia nabiera pełnych właściwości hydrofobowych po mniej więcej 24 godzinach, a przez ten czas musi być chroniona przed deszczem, intensywnym nasłonecznieniem i zabrudzeniami.

Jak wyczyścić fugę?

By fuga pozostała w dobrym stanie na długo, należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Czynność tę powinno się przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu. Jak wyczyścić fugę? Najlepiej jest wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego preparaty, takie jak CZYSTA FUGA od JURGA. To profesjonalny środek do czyszczenia fug białych i kolorowych. Usuwa naloty z kamienia wodnego, pozostałości po kosmetykach, mydle i środkach czyszczących. Może być stosowany do różnych fug, m.in. tych między płytkami ceramicznymi, klinkierem, kamieniem naturalnym itp. Produkt wyróżnia się delikatnym zapachem, czyści szybko i skutecznie. Sprawdza się w kuchniach, łazienkach, na tarasach, na posadzkach i na ścianach.

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy zwilżyć powierzchnię wodą. Dzięki butelce ze spryskiwaczem nanoszenie preparatu jest łatwiejsze, produkt w formie spienionej lepiej dotrze do miejsc pokrytych zabrudzeniami. Po odczekaniu kilku minut fugę czyści się z wykorzystaniem szczotki lub szorstkiej gąbki. Następnie trzeba obficie spłukać ją wodą i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, proces można powtórzyć.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − trzy =