Jak dobrać karnisz do stylu mieszkania?

Na ostateczny wygląd mieszkania mają wpływ nie tylko duże elementy wyposażenia jak podłogi czy meble, ale również wszystkie mniejsze dodatki. Aby utrzymać dom w wybranym przez siebie stylu, trzeba zachować spójność zarówno w materiałach wykończeniowych, jak i detalach. W prawie każdym mieszkaniu montuje się karnisz – jak go dobrać do estetyki wnętrza? Podpowiadamy.

Mieszkanie w stylu minimalistycznym

Minimalistyczna estetyka to przede wszystkim paleta barw ograniczona do bieli, czerni, szarości i kolorów ziemi. Stawia się tutaj również na proste formy – meble nie mają frezowanych frontów, dekoracyjnych uchwytów czy finezyjnych kształtów. We wnętrzach minimalistycznych nie musi być ascetycznie, ale dodatków jest niewiele – nie ma tu miejsca na tak zwane bibeloty stojące na półkach, ścienne galerie zdjęć czy ozdobne poduszki i koce.

Do takiego wnętrza idealnym rozwiązaniem będzie karnisz sufitowy. Ma on bardzo prostą formę, dzięki której nie rzuca się w oczy.

Mieszkanie w stylu glamour

Styl glamour to elegancja, przepych i błysk. Charakterystyczne dla takich wnętrz są miękkie tkaniny, marmur, dekoracyjna sztukateria i bogato zdobione dodatki. Meble mają wyraziste formy – często inspirowane barokiem. Dla tej estetyki bardzo charakterystyczne są srebrne i złote dodatki, kryształowe żyrandole i lustra.

Do takiego stylu z pewnością będą pasowały karnisze metalowe w kolorze złotym, srebrnym albo nieco bardziej stonowanym mosiądzu antycznym. Do salonu czy sypialni glamour warto wybrać karnisze metalowe z ozdobnym zakończeniem, na przykład w kształcie kuli, stożka czy innej ciekawej formy.

Mieszkanie w stylu industrialnym

Styl industrialny czerpie inspiracje ze starych fabryk, choć obecnie przybiera dużo bardziej nowoczesną, a czasem nawet elegancką formę! Charakteryzuje go połączenie drewna, betonu (albo jego imitacji), metalu i cegły. Wnętrza industrialne są bardzo wyraziste – dużą rolę odgrywa w nich ciemna kolorystyka i oryginalne oświetlenie. Choć nie ma w nich wielu dekoracji, loftowym mieszkaniom daleko do minimalizmu!

Oprawa okna w stylu industrialnym powinna składać się z grubych zasłon i (ewentualnie) gładkich firan – nie ma tu miejsca na koronki czy inne ozdobniki. Również karnisze metalowe w kolorze matowej stali albo czarnym to najlepszy wybór, podkreślający surowy charakter wnętrza.

Mieszkanie w stylu klasycznym

Styl klasyczny we wnętrzach cechują symetria, elegancja i harmonia. Nawiązuje on do tradycji, dlatego ważna jest w nim jakość i uniwersalność rozwiązań. Dla mieszkań klasycznych charakterystyczne są drewniane meble, dekoracyjne sztukaterie i stonowana kolorystyka. Dopracowana w każdym detalu oprawa okna podkreśla dobry gust właścicieli. Sprawdzą się tutaj grubsze zasłony z tkanin naturalnych powieszone na metalowych karniszach w kolorze starego złota.

Dobór karniszy i całej oprawy okna to bardzo istotny etap urządzania wnętrza. Co wybrać: karnisze metalowe z dekoracyjnym zakończeniem czy ascetyczne szyny sufitowe? Ta pozornie błaha decyzja wcale nie jest tak nieważna – okna to przecież bardzo rzucający się w oczy element architektury mieszkania.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + sześć =