Gwarancja na samochód - jak działa i co obejmuje?

Gwarancja na samochód zabezpiecza właściciela pojazdu na wypadek awarii, dlatego jest ważniejszym czynnikiem, decydującym o zakupie wybranego samochodu. Kupując samochód używany w miejscu, które udziela gwarancji samochodowej, można być pewnym, że auto jest sprawdzone, a w razie wystąpienia usterki, naprawy dokonuje autoryzowany serwis obsługi producenta.

Czym jest gwarancja na samochód?

Gwarancja na samochód nie posiada uregulowań prawnych. Jest więc oferowana przez sprzedającego pojazd dobrowolnie, a warunki obowiązywania ochrony mogą być ustalone przez producenta lub firmę gwarancyjną w dowolny sposób. Z reguły gwarancja samochodowa jest udzielana, ponieważ budzi zaufanie kupującego, daje klientowi poczucie bezpieczeństwa oraz stanowi dowód jakości sprzedawanego pojazdu.

Na jakie samochody może być udzielona gwarancja?

Gwarancja udzielana jest na wszystkie samochody nowe. W salonie dealerskim Auto Search Warszawa, gwarancją objęte są również samochody używane. Większość samochodów w ofercie posiada gwarancje fabryczne, dla pozostałych istnieje możliwość dokupienia gwarancji na samochód z zakresem zbliżonym do gwarancji  fabrycznej.

Od czego zależy okres udzielonej gwarancji?

Obecnie, czas trwania gwarancji wynosi najczęściej dwa lata. Auto Search oferuje okres obowiązywania gwarancji na samochód w wymiarze 6 miesięcy, roku, dwóch lat, a nawet maksymalnie trzy lata. 

W razie wystąpienia wady fabrycznej elementów eksploatacyjnych samochodu, producenci z reguły uznają roszczenia do roku czasu od zakupu, do pierwszego przeglądu lub jeśli określony w karcie gwarancyjnej limit kilometrów nie został przekroczony.

Co obejmuje gwarancja na samochód?

Gwarancja samochodowa obejmuje wady fabryczne i materiałowe, jednak nie wszystkie mechanizmy podlegają darmowej wymianie. Umowa gwarancyjna wyklucza te elementy samochodu, które w naturalny sposób na skutek eksploatacji ulegają zużyciu lub zniszczeniu. 

Na mocy umowy gwarancyjnej producent zobowiązuje się do usunięcia występujących w trakcie eksploatacji usterek, za wyjątkiem:

  • wad ogumienia
  • zużycia oleju, płynów i filtrów
  • montażu tłumika
  • wymiany świec zapłonowych lub żarowych
  • zużycia wycieraczek, uszczelek
  • montażu nowych żarówek
  • zmiany lamp

Jeśli producent stwierdzi, że awaria powstała na skutek niewłaściwego użytkowania pojazdu, to również może określoną usterkę wykluczyć z umowy gwarancyjnej. Wyłączenie z gwarancji powoduje także modyfikacja auta, przekraczanie przebiegów oraz naprawy mechaniczne, elektromechaniczne i blacharskie przeprowadzane samodzielnie.

Warunkiem koniecznym do utrzymania ciągłości gwarancji na samochód, jest wykonywanie przez właściciela pojazdu przeglądów okresowych i regularna wymiana płynów eksploatacyjnych.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 7 =