Duża zmiana niewielkim kosztem. Jak odmienić swój salon szybko i niedrogo?

Twój salon jest centralnym punktem Twojego mieszkania, a jednocześnie miejscem, w którym spędzasz dużo czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zmiana wystroju pomieszczenia może odmienić atmosferę całego domu, a nie trzeba wydawać majątku, żeby to osiągnąć. W tym tekście omówimy kilka prostych, sprawdzonych i niedrogich sposobów na odświeżenie pokoju dziennego.

Malowanie ścian – szybkie i efektowne

Jednym z najtańszych i najszybszych sposobów na odmianę wnętrza jest pomalowanie ścian. Wybór nowego koloru może całkowicie zmienić wygląd pokoju. Możesz zdecydować się na jasne, stonowane kolory, które optycznie powiększą przestrzeń, lub odważniejsze odcienie, które nadadzą wnętrzu charakteru. Malowanie ścian to doskonały sposób na odświeżenie salonu szybko i bez dużych nakładów finansowych, zwłaszcza jeśli jesteś w stanie pomalować wnętrze samodzielnie lub może zrobić to ktoś z rodziny.

Nowy dywan – przyjemny element w dawnym stylu

Choć dywany nie cieszą się dziś tak dużą popularnością, jak jeszcze trzy, cztery dekady temu, to być może warto zdecydować się na tę ozdobę. Ułożenie dywanu może zmienić wygląd Twojego salonu. Wybierając model minimalistyczny, oszczędny we wzornictwie i kolorystyce, unowocześnisz wnętrze, a decydując się na egzemplarz w stylu vintage – nadasz salonowi charakter retro. Warto podkreślić, że ceny dywanów odznaczają się ogromną rozbieżnością – kobierce tkane ręcznie z naturalnych włókien mogą być bardzo drogie. Jednocześnie da się nabyć ładny i efektowny, a przy tym całkiem duży dywan w cenie zaledwie kilkuset złotych.

Oczywiście taka dekoracja salonu będzie wykonana z tworzywa sztucznego, co jednak wcale nie musi oznaczać wady dywanu. Przeciwnie – stosowane dziś w produkcji dywanów tworzywa sztuczne łatwo utrzymać w czystości. Najczęściej zabrudzenia dają się usunąć w prosty sposób za pomocą ogólnie dostępnych środków czyszczących.

Zasłony i inne tekstylia

Zasłony mają ogromny wpływ na atmosferę w pokoju dziennym. Jeśli Twoje obecne są już przestarzałe lub nie pasują do nowej kolorystyki ścian, rozważ ich wymianę na nowe. Możesz wybrać zasłony w jasnych odcieniach, które wpuszczają więcej światła do salonu, lub zasłony z ciekawymi wzorami, które dodadzą charakteru pomieszczeniu. Jeśli Twój duży pokój pełni jednocześnie rolę sypialni, rozważ ciemniejsze kolory, które pozwolą stworzyć atmosferę przyjazną wypoczynkowi. Niezależnie od designu, zasłony to prosty sposób na zmianę stylu salonu. Jeszcze większy efekt metamorfozy uzyskasz, jeśli dodasz również inne nowe tekstylia, takie jak np. dopasowana kolorystycznie poduszka dekoracyjna na fotel czy komplet pledów.

Rośliny w stylu biofilicznym

Moda na styl biofiliczny, czyli styl wnętrz inspirowany naturą, wciąż jest popularna. Wprowadzenie roślin do salonu to nie tylko trend, ale także doskonały sposób na stworzenie przyjemnej atmosfery. Rośliny oczyszczają powietrze, dodają życia i kolorytu pomieszczeniu, a także pomagają zrelaksować się po trudnym dniu. Możesz wybrać różne gatunki roślin, w zależności od swoich preferencji i umieścić je w doniczkach bezpośrednio na podłodze (większe egzemplarze), na stojakach, a nawet na wieszakach (mniejsze rośliny). Dla uzyskania efektu „biophilis” ważne jest, żeby roślin było dużo. Oczywiście nie oznacza to od razu kilkudziesięciu egzemplarzy – może być kilkanaście, a nawet kilka. Koniecznie umieść je jednak w bezpośrednim sąsiedztwie, wówczas dadzą efekt zielonego zakątka.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 7 =