Dieta a choroby cywilizacyjne, czyli jak codzienne wybory żywieniowe wpływają na Twoje zdrowie
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Postęp cywilizacyjny pozwala wdrażać nowoczesne technologie, które niejednokrotnie ułatwiają nam życie. Niestety większe tempo życia i niezdrowe nawyki sprawiają, że borykamy się z wieloma chorobami, które określane są schorzeniami cywilizacyjnymi. Przyczyną ich pojawienia się jest przede wszystkim nieprawidłowa dieta. Jak codzienne wybory żywieniowe wpływają na zdrowie? Odpowiadamy.
Choroby cywilizacyjne - czym są i kogo dotykają?
Postęp, choć jest ogromną szansą i ułatwieniem dla ludzi, wiąże się także z wieloma problemami. Uprzemysłowienie, degradacja środowiska i urbanizacja prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. To nowotwory, nadwaga i otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego, alergie, problemy z układem nerwowym oraz cukrzyca typu 2. Choroby cywilizacyjne dotyczą osób w każdym wieku i na całym świecie. Najczęściej dotykają osób zestresowanych, żyjących w ciągłym biegu, korzystających z restauracji typu fast-food, a także osób starszych.
Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych?
Choroby cywilizacyjne są wynikiem:
- niezdrowej diety;
- spożywania alkoholu;
- palenia tytoniu;
- stresującego trybu życia;
- siedzącego trybu życia;
- zaburzeń rytmu dobowego.
Aby człowiek mógł zachować zdrowie na długie lata, konieczne jest utrzymywanie równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem, regularna aktywność fizyczna, zrezygnowanie z używek, a przede wszystkim zdrowe odżywianie.
Na stronie żywieniemaznaczenie.pl znajdziemy wiele cennych informacji o tym, co pozytywnie i negatywnie wpływa na nasze zdrowe. Jednym ze środków, które mogą okazać się pomocne w walce o równowagę i zdrowie jest Supportan DRINK. To produkt wysokobiałkowy, który pomoże w walce z chorobą i pozwoli odzyskać siły podczas rekonwalescencji. W jego składzie znajdziemy wiele witamin i minerałów, a także drogocenne kwasy Omega-3.
Zdrowa dieta podstawą długiego życia
To, co spożywamy każdego dnia, ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego warto każdego dnia przykładać ogromną wagę do tego, co kładziemy na swoim talerzu. Rekomendowane jest spożywanie warzyw i owoców, błonnika pokarmowego, różnorodnych źródeł białka, nieprzetworzonego mięsa i wody.
Aby zmniejszyć ryzyko raka i innych chorób cywilizacyjnych, należy wyeliminować ze swojej diety słodzone napoje oraz przetworzoną żywność. Chodzi tu o fast-foody, przekąski z dużą ilością cukru i soli oraz wszystkie produkty o długim terminie przydatności do spożycia, np. w proszku. W artykule "Dieta antyrakowa - jakie produkty warto jeść, by ustrzec się nowotworu?" jasno wskazano, jakich produktów unikać, a jakie mogą ustrzec nas przed wieloma problemami zdrowotnymi.
Ogromne znaczenie dla zdrowia mają warzywa i owoce. Są źródłem witamin i minerałów, błonnika oraz naturalnych antyoksydantów. Warto spożywać je w postaci surowej oraz wybierać różne warzywa, w wielu kolorach. Dzięki temu mamy pewność, że spożywamy różne witaminy i minerały oraz antyoksydanty. Zalecane są warzywa i owoce w kolorze:
- białym, np. jabłka, gruszki, czosnek, cebule, ziemniaki;
- czerwonym, - np. porzeczki, pomidory, papryka, truskawki, maliny;
- zielonym, np. brukselki, sałata, brokuły, kiwi, szczypior, natka pietruszki;
- fioletowym, np. śliwki, borówki, jagody, bakłażany, buraki, czerwone cebule, winogrona;
- pomarańczowym, np. dynie, pomarańcze, marchewki, bataty.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY