Co trzeba załatwić po zakupie samochodu? Formalności

Zakup własnych czterech kółek to wydarzenie, na które wiele osób latami zbiera pieniądze. Zanim jednak zaczniesz cieszyć się niezależnością i wygodą, jaką daje nowe auto, lepiej upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania formalne. Nie chcesz przecież wrócić z pierwszej przejażdżki z mandatem albo dostać kary z urzędu skarbowego! Kupiłeś samochód? Sprawdź, co musisz zrobić, aby legalnie poruszać się nim po polskich drogach.

Podatek PCC

W przypadku transakcji sprzedaży samochodu obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) obciążony jest najczęściej kupujący. Podatek ten, w wysokości 2% rynkowej wartości pojazdu, musi zostać opłacony w ciągu 14 dni od daty zakupu, która wyszczególniona jest na umowie kupna-sprzedaży zawartej ze sprzedającym. Warto wiedzieć, że jeżeli urzędnik dojdzie do wniosku, iż kwota zawarta w umowie nie oddaje rzeczywistej wartości samochodu, może wyliczyć inną (bardziej adekwatną do rzeczywistości) kwotę podatku PCC.

W celu wywiązania się z obowiązku podatkowego złożyć w swoim urzędzie skarbowym lub online wypełniony druk PCC-3, a następnie dokonać opłaty: może być to przelew na konto urzędu.

Istnieją sytuacje, w których zapłata podatku PCC nie obowiązuje. Zalicza się do nich m.in. zakup samochodu od firmy (a nie osoby fizycznej) lub pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Podatku nie muszą też płacić osoby, które zdecydowały się na zakup nowego auta oraz samochodu, którego wartość rynkowa to maksymalnie 1000 zł.

Rejestracja pojazdu

Bardzo ważnym elementem przygotowania nowo kupionego samochodu do codziennego korzystania jest jego rejestracja. To dzięki niej każdy samochód poruszający się po drodze ma z przodu i z tyłu ciąg znaków umożliwiających jego identyfikację: tablice rejestracyjne. Ich zamontowanie na aucie jest obowiązkowe.

Rejestracji nowo zakupionego pojazdu dokonuje się w Wydziale Komunikacji starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy odpowiednich ze względu na miejsce zamieszkania. Rejestracja obejmuje także przygotowanie dowodu rejestracyjnego samochodu i tablic rejestracyjnych, których posiadanie jest obowiązkowe.

Koszt rejestracji samochodu to około 160 zł.

Wybór polisy OC

W Polsce ubezpieczenie komunikacyjne OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela auta — w odróżnieniu od ubezpieczenia AC, na które także można, ale nie trzeba się decydować. OC zabezpiecza sprawcę kolizji drogowej przed koniecznością pokrywania kosztów spowodowanych szkód, przy czym szkody te obejmują zarówno zniszczenie mienia ofiary wypadku (np. uszkodzenie jej samochodu), jak i uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku ewentualnego wypadku. Jak widać, posiadanie takiego ubezpieczenia może zabezpieczyć właściciela pojazdu przed wieloma nieprzewidzianymi — a często bardzo znaczącymi — wydatkami.

Cena polisy jest różna w zależności od dostawcy i typu samochodu, inną stawkę płacą także świeżo upieczeni kierowcy, a inną ci, którzy mają już za sobą wiele lat za kierownicą. Średnio można przyjąć, że roczna składka na ubezpieczenie OC wynosi kilkaset złotych. W przypadku zakupu używanego samochodu zwykle istnieje możliwość kontynuowania ubezpieczenia, które opłacał poprzedni właściciel: w tym celu należy skontaktować się z nim oraz z dostawcą ubezpieczenia, aby zmienić dane osoby przypisanej jako właściciel pojazdu i płatnik składek.

Przegląd techniczny

Aby zarejestrować samochód, musisz dysponować dokumentami potwierdzającymi jego ważny przegląd techniczny. To, czy auto ma ważne badanie techniczne, warto ustalić jeszcze na etapie negocjowania warunków sprzedaży, gdyż w oczywisty sposób wpływa to na bezpieczeństwo transakcji. W przypadku gdy samochód nie miał robionego przeglądu w wymaganym prawnie okresie (w większości przypadków powinien on być wykonywany raz na rok), przed rozpoczęciem eksploatacji musisz udać się z pojazdem do wybranej Stacji Kontroli Pojazdów.

Cena przeglądu to zwykle około 100 złotych, jednak nabywcy używanych starych aut powinni liczyć się z koniecznością dopłaty za naprawy, które okażą się konieczne w trakcie przeglądu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 2 =